همین حالا و خیلی آسان استفاده از پی‌گیر را آغاز کنید

 

گام اول: ساخت پروژه

اگر نقش کاربری شما «راه‌بر» باشد و یا با هر نقش دیگر، اجازه ساخت پروژه داشته باشید، با کلیک بر روی گزینه پروژه‌ها در بالای صفحه و سپس گزینهٔ پروژه جدید می‌توانید این کار را انجام دهید. فرم مشخصات پروژه را کامل نموده و در صورت نیاز به توضیحات مربوط به هر بخش از این فرم، به مدیریت پروژه‌ها مراجعه نمایید (نکته:‌ شناسه پروژه مربوط به تنظیمات درون سامانه پی‌گیر است).

برای هر پروژه می‌توانید چند نوع مسئله تعریف کنید که نشان دهندهٔ انواع مسأله‌های موجود در آن پروژه است. برای تعریف مسأله جدید در پروژه باید حداقل یکی از انواع مسئله برای آن پروژه انتخاب شود. این موارد باید قبلا در قسمت «انواع مسئله» تعریف شده باشند. برای راهنمایی بیشتر درباره «انواع مسئله» به تعریف انواع مسئله مراجعه کنید.

گام دوم: به کارگیری کاربران

کاربران باید برای استفاده از پی‌گیر در سامانه ثبت نام کنند. پس از این، «راه‌بر» باید به صورت دستی هر کابر را فعال کند. برای این‌کار از منوی بالای صفحه «راه‌بری» و سپس «کاربران» را انتخاب نموده و غربال را روی «همه» تنظیم کنید. بعد از اعمال غربال، کاربران را فعال کنید. با انجام این کار، شما می‌توانید به کاربران پروژه اختصاص دهید. بر روی کاربر مورد نظر کلیک کرده و در قسمت پروژه‌ها، پروژه‌هایی که می‌خواهید را انتخاب کنید. در زمان نسبت دادن پروژه، شما می‌توانید یک یا چند نقش را برای کاربر تعیین کنید. نقش‌های پیش‌‌فرض عبارتند از:

  • مدیر
  • برنامه نویس
  • گزارش‌دهنده

این نقش‌ها بر روی فعالیت‌های هر کاربر در هر پروژه تاثیرگذار است. نسبت دادن یک نقش به کاربر، دسترسی‌های او را از دو نظر تحت تاثیر قرار می‌دهد:

۱.  دسترسی‌ها را در تمام جنبه‌های پروژه تحت تاثیر قرار می‌دهد. به عنوان نمونه، کاربری  با نقش «مدیر» می‌تواند در یک پروژه زیرپروژه‌هایی برای مدیریت دانش‌نامه، مخزن، انجمن‌ها و سایر قسمت‌های  پروژه ایجاد کند. اما کاربری با نقش «برنامه‌نویس» اجازه ساخت یا حذف پروژه و یا حذف پیام از انجمن‌ها را نخواهد داشت.

۲. دسترسی‌های در جریان کار را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. به طور معمول یک مسأله از وضعیت جدید به در حال‌ انجام و سپس به حل‌ شده و بسته می‌رود. به عنوان مثال یکی از تمایزهای کلیدی «مدیر» و «برنامه‌نویس» این است که مثلا «مدیر» می‌تواند یک مسأله را در وضعیت «رد شده» قرار دهد ولی برنامه‌‌نویس نمی‌تواند.

برای توضیح بیشتر درباره این قسمت به نقش‌ها و دست‌رسی‌ها و مدیریت کاربران مراجعه کنید.

جریان کار

به چگونگی پی‌گیری مسأله‌ها از زمان ایجاد تا تکمیل، «جریان کار» گفته می‌شود. در هر یک از این مراحل یک وضعیت خاص به مسأله نسبت داده می‌شود. مراحل یک نمونه جریان کار برای مسأله‌ها به طور پیش‌فرض عبارت است از:

  • جدید
  • در‌حال‌انجام
  • بازخورد
  • حل‌شده
  • بسته
  • رد‌شده

به طور پیش‌فرض، هر کاربر که وارد سیستم می‌شود، می‌تواند یک مسأله‌ ایجاد کند. اما فقط «مدیر»ها می توانند مسأله‌ را در وضعیت «رد‌شده» قرار دهند و یا یک مسأله‌ بسته شده را دوباره باز کرده و به جریان بیندازند.

مسأله‌ حل‌شده و مسأله‌ بسته

با جست‌وجو در محیط اینترنت، نکات زیادی راجع به این موضوع مشاهده می‌کنید. اما به‌ طور کل می‌توان گفت زمانی یک مسأله‌ حل‌شده محسوب می‌شود که کارشناس مربوطه، ایراد را برطرف کرده باشد و زمانی که مسأله‌ در وضعیت بسته قرار می‌گیرد، «گزارش‌دهنده» یا «مدیر»، پایان یافتن آن را تأیید کرده‌اند.

برای توضیح بیشتر به وضعیت‌های مسأله‌ مراجعه کنید.

گام سوم: ساخت مسأله

برای ساخت مسأله ابتدا باید یک پروژه ایجاد کرده و وارد صفحه مربوط به آن پروژه شوید. سپس با انتخاب مسألهٔ جدید از سربرگ‌های بالای صفحه، می‌توانید مسأله‌ مورد نظر خود را ایجاد کرده و یکی از اعضای پروژه را مسئول آن قرار دهید. همچنین می‌توانید برای آن مسأله‌ تاریخ آغاز و تاریخ سررسید تعیین کنید و اولویت مسأله‌ را از وضعیت «معمولی» کاهش یا افزایش دهید. در پایان دکمه ساخت را بزنید تا مسأله‌ ایجاد شده و در فهرست مسأله‌‌ها قرار گیرد. برای مشاهده فهرست مسأله‌های از سربرگ‌های بالای صفحه «مسأله‌ها» را انتخاب کنید.

گام چهارم: کار با مسأله‌ها

شما می‌توانید از فهرست مسأله‌‌ها، یک مسأله‌ که مسئول آن شما هستید را انتخاب کرده و فعالیت مربوط به آن را انجام داده و گزارش پیشرفت کار را در آن وارد کنید. برای وارد کردن این از اطلاعات می‌توانید گزینه ویرایش یا زمان‌نویسی را از بالای هر مسأله‌ انتخاب نمایید. با انتخاب گزینه نظارت به عنوان ناظر آن مسأله‌ در سیستم تعیین می‌شوید و با هر ویرایشی که روی مسأله‌ انجام شود شما از آن آگاه خواهید شد.

هم‌چنین می‌توانید مسأله‌ای که شما مسئول آن نیستید را انتخاب کرده و مطالب آن را مطالعه کنید. برای افزودن نظرات خود راجع به آن مسأله می‌توانید آن را ویرایش کرده و یا برای هر مرحله از آن نقل قول بگذارید.

گام پنجم: بستن مسأله

در صورتی که هنگام ویرایش مسأله، وضعیت «بسته» را برای آن انتخاب کنید، آن مسأله بسته می‌شود. با توجه به تنظیمات «راهبری»، گزینه «بسته» برای هر کاربر با هر نقش، می‌تواند نشان داده‌شود یا در اختیارات کاربری با نقش مشخص‌، قرار نگیرد.